Ukoliko volite slatkiše, ovaj tekst će vam praviti zazubice. Pitali smo Chat GPT koji su najbolji deserti na svetu i uporedili listu sa listom prestižnog kulinarskog magazina “Taste Atlas” pa smo izdvojili TOP 10 slatkiša iz različitih delova naše planete.
#1 Tiramisu – italijanski ponos

foto: pixabay.com
Njegovo ime u prevodu sa italijanskog znači “podigni me”. Ljubiteljima kombinacije slatkiša i kafe, ovaj ukus će zaista podići raspoloženje. Piškote natopljene kafom, kremesta struktura od maskarponea ili rikote sa žumancima i šećerom posuta kakaom osvojila je srca hedonista širom sveta. Postoje i varijacije u odnosu na osnovni recept pa možete probati tiramisu od voća sa likerom od limuna, čokoladni, ali i vegansku varijantu sa sastojcima biljnog porekla. Inače, ovaj desert potiče sa severa Italije, ali polemiše se iz kog mesta je zapravo. Jedna od najčešćih priča koja se servira turistima koji posećuju Apeninsko poluostrvo kaže da je tiramisu nastao u restoranu “Le Beccherie” u Trevizu, gde ga je osmislio kuvar Roberto Linguanotto.
#2 Pastel de Nata (paštel de nata) superstar Portugalije

foto: unsplash.com
Nakon Apeninskog selimo se na Pirinejsko poluostrvo. Put nas vodi u Lisabon, u poslastičarnicu pored Manastira Žeronimos. Naime, u 18. veku su monasi koristili velike količine belanaca za krojenje odeće i učvršćivanje odevnih komada (škrobljenje), dok su im ostajali neiskorišćeni žumanci. Kako ne bi bacali hranu, osmislili su paštel de nata, hrskavi kolač od listanog testa sa kremastim filom od žumanaca. Manastir je zvanično zatvoren 1834. godine, a recept od monaha su preuzeli vlasnici obližnje pekare Pastéis de Belém, koja i danas koristi tajni originalni recept. Najbolje je da se jede dok je vruć i dok je lisnato testo još hrskavo, a krem se topi u ustima. U bivšoj portugalskoj koloniji Makau postoji makanski tart, varijanta sa slađim kremom i jačom karamelizacijom.
#3 Churros de Chocolate (čokoladni ćurosi) najbolji deserti na svetu koji potiču iz Španije

foto: unsplash.com
Kada obilazimo drugi deo Peirinejskoj poluostrva, odnosno Španiju, ne možemo da ne probamo hrskave štapiće od testa pržene u fritezi, posute šećerom koji se umaču u čokoladni krem. Ćurosi su jednostavna, ali potpuno neodoljiva poslastica i moraju se naći na listi gde su najbolji deserti na svetu. Smatra se da su churrosi nastali među španskim pastirima koji su u planinama pravili testo slično hlebu i pržili ga na vatri. Odatle dolazi naziv „churro“, jer su štapići podsećali na rogove španske rase ovaca zvane churra. Najbolje ćurose danas možete probati u “San Ginés” u Madridu, “Chök” u Barseloni i “Valor” lancu koji posluje u više gradova u Španiji.
#4 Sacher-torte (saher torta) – iz Beča s ljubavlju

foto: unsplash.com
Jedan od najpoznatijih čokoladnih kolača na svetu sastoji se od bogatog čokoladnog biskvita, tankog sloja džema od kajsije i glazure od crne čokolade. Tradicionalno se poslužuje uz šlag, jer je sama torta prilično suva. Kada je princ Klemens fon Meternih, moćni austrijski državnik, 1832. Godine zatražio da se za njegove goste pripremi poseban desert, glavni kuvar se razboleo, pa je zadatak pao na šensaestogodišnjeg šegrta Franca Sahera. Napravio je tortu koju je kasnije usavršio njegov sin i počeo da je prodaje u luksuznom „Hotelu Sacher“ u Beču.
#5 Turska baklava uz crnu kafu

foto: unsplash,com
Najbolji deserti na svetu se ne mogu zamisliti ako se među njih ne uvrsti turska baklava. Postoje različite vrste baklave: sa orasima, sa pistaćima, rolovana baklava, dvorska baklava sa manje šečernog sirupa, itd. Na Balkanu i Bliskom Istoku ovo je omiljeni desert svake domaćinske kuće. tradicionalno se pravi od tankih listova testa, sa mlevenim orasima, pistaćima ili bademima, a preliva se šećernim sirupom. Veruje se da su prvu baklava napravili Asirci još u 8. veku pre nove ere, ali se njen moderan oblik razvio u vreme Osmanlija kada je baklava proglašena za kraljevski desert u palati Topkapi u Istanbulu. Ukoliko putujete u grad na obali Bosfora, u ova dva mesta možete probati najbolju baklavu: Karaköy Güllüoğlu i Hafız Mustafa.
#6 Knafeh – bliskoistočna poslastica od hrskave testenine i sira

foto: freepics.com
Knafeh ili Kunafa, Kanafeh, Knafa, kako god želite, jedna od najpoznatijih i najomiljenijih poslastica Bliskog Istoka. Priprema se od tanke testenine (kadaif) ili griza, koji se kombinuju sa slatkim sirom ili kremom, zatim se peku do savršene hrskavosti i na kraju natapaju mirisnim šećernim sirupom sa ružinom vodicom ili narandžinim cvetom. Mnoge zemlje iz ovog dela sveta prisvajaju knafeh kao svoj desert. Prema jednoj legendi, knafeh je nastao u Palestini u 10. veku, gde su ga bogati vladari jeli tokom Ramazana kako bi izdržali dnevni post. Danas, kao najbolja verzija ovog deserta proglašen je nabluski knafeh (iz palestinskog grada Nablusa) koji se priprema od specijalnog belog sira i ima jaku narandžastu boju kore.
#7 Gulab Jamun (gulab džamun) – kralj indijskih slatkiša

foto: unsplash.com
Ukoliko ste nekada putovali u Indiju, Nepal, Šri Lanku, Maldive, sigurno ste probali ove kuglice. Prave se od mleka u prahu, brašna i prečišćenog putera, prže se dok ne dobiju zlatno-smeđu boju i na kraju potapaju u mirisni šečerni sirup sa ružinom vodicom, kardamomom i šafranom. Gulab Jamun potiče iz Indije, ali se veruje da je inspirisan persijskim i turskim slatkišima poput lokma. Legenda kaže da je Gulab Jamun prvi put napravljen u mogulskoj kuhinji u 16. veku, a naziv potiče od persijskih reči “gulab” što znači ruža i “jamun” što predstavlja indijsko voće. Često se priprema za festival Divali, jer simbolizuje sreću i bogatsvto.
#8 Pavlova – nežna australijska dama

foto: unsplash.com
Selimo se u daleku Australiju, u kojoj je Pavlova torta proglašena za najbolji desert. Napravljena od hrskave beze kore i kremastog fila sa šlagom i svežim voćem, ova torta je jedinstvena jer spaja spoljašnju hrskavost sa unutrašnjom mekom i penastom teksturom, čineći je jednom od najlakših i najosvežavajućih poslastica na svetu. Ime je dobila po slavnoj ruskoj balerini Ani Pavlovoj, jer je njena suknja podsećala na laganu i prozračnu tortu. Novi Zeland se protivi australijskom prisvajanju ove poslastice, a poslednja istraživanja potvrđuju njihove tvrdnje da se prvi recept pojavio 1927. Godine na Novom Zelandu.
#9 Američki prvi izbor za desert – cheesecake (čizkejk ili kolač od sira)

foto: unsplash.com
Sa svoja tri sloja, baze od keksa, kremastog dela od sira i preliva od voća, cheesecake je doživeo razne transformacije. Postoje verzije koje se peku i koje se jedu sirove. Jedna od najpoznatijih je New York cheesecake sa gustim i kremastim filom od krem sira, pavlake i jaja, koja se peče i obično nema previše dodataka. U italijanskoj kuhinji srešćete laganiju verziju u kojoj se umesto krem sira koriste rikota ili maskarpone. Prvi zapisi o sličnom desertu potiču još iz Stare Grčke, gde su ga pravili od meda i ovčjeg sira. Smatra se da su Rimljani proširili ovu poslasticu širom Evrope, a moderni cheesecake kakav danas poznajemo nastao je u SAD-u u 19. veku, kada je izumljen krem sir (cream cheese). Najveći cheesecake na svetu napravljen je u Meksiku i težio je 4,2 tone!
#10 I Brazil ima svoj desert za trku najboljih na svetu – Brigadeiro

foto: unsplash.com
Mekane kuglice od kondezovanog mleka, kakaa i maslaca, obložene čokoladnim mrvicama su najomiljeniji brazilski deset brigadeiro. Zvuči nekako vojnički, zar ne? Brigadeiro je nastao 1940-ih godina, a njegovo ime je povezano sa Brigadeiro Eduardo Gomes, brazilskim političarem i vojnim liderom koji je bio kandidat za predsednika Brazila 1945. godine. Tokom kampanje, jedan od njegovih pristalica je stvorio ovaj slatkiš kako bi prikupio novac za predsedničku kampanju. Zbog popularnosti ovog slatkiša tokom izborne kampanje, desert je postao poznat pod imenom Brigadeiro, a brzo je postao omiljeni desert na svim brazilskim slavljima. Ako putuješ u Brazil, brigadeiro je dostupan na svakom koraku, jer je sastavni deo brazilske kulture.