Ne treba da ponavljamo kako je Srbija prelepe prirode, to zna svako ko je obišao neki kutak naše zemlje. Ali možda niste ni svesni koliko se priroda igrala na ovim prostorima i kreirala neke nestvarne fenomene koje retko gde u svetu možete videti. Koja su to čuda prirode u Srbiji, saznaćete u nastavku teksta.
Đavolja varoš –zamalo jedno od 7 svetskih čuda prirode
Na ovoj listi se posebno izdvaja Đavolja varoš, jer joj je „za dlaku“ izmaklo mesto u „7 svetskih čuda prirode“. Završila kao najbolje plasirani kandidat iz Evrope u ovoj trci.
Nalazi se nedaleko od Kuršumlije, na planini radan. Lokalitet se sastoji od dve jaruge – Đavolja i Paklena, i dva neobična izvora – Crveno vrelo i Đavolja voda. Glavna atrakcija su 202 kamene figure sa „kapicama”. Prema lokalnoj legendi to su zapravo okamenjeni svatovi. Kada su popili đavolju vodu, meštani su zaboravili ko je ko, pa se brat oženio sestrom. Šumska vila nije mogla da skine magiju pa se pomolila bogu koji je pustio hladan vetar na svatove i skamenio ih. Sa druge strane, naučno objašnjenje je da su kamene figure nastale erozijom zemljišta. Neke čak dostižu visinu od 20 metara. Deluju toliko impozantno da niko ko poseti ovo mesto ne ostane ravnodušan.
Prerasti Vratne – impresivne kamene kapije
U kanjonu reke Vratne, u blizini istoimenog manastira, oko 40 km od Negotina, nalaze se remek-dela prirode. Prerasti Vratne su najveći i najimpresivniji prirodni mostovi u Srbiji, a spadaju i među najveće u Evropi! Mala prerast je kao što joj samo ime kaže najmanja, odnosno visoka je 15 metara. Velika prerast doseže visinu od oko 45 metara. Suva prerast je teško dostupna i obično nije na turističkim mapama. Na strmim stenama žive divokoze koje su postale simbol ovog mesta. Ako verujete da u legendama ima malo istine, možda ćete poći u potragu za blagom. Priča se da su monasi manastira Vratna sakrili blago negde u pećinama blizu prerasti.
Pačir banja – roze jezero
Da li ste nekad posetiti banju Pačir koja se nalazi nedaleko od Bačke Topole? Poznata je po svom termalnom jezeru koje dobija rozikastu boju tokom letnjih meseci. Ova fascinantna boja jezera dolazi od visoke koncentracije minerala u vodi, prvenstveno joda, natrijuma i sumpora. Voda dolazi sa dubine od 1.400 metara i ima temperaturu od oko 37°C. Pogodna je za lečenje kožnih bolesti i reume.
Vodopad Prskalo – fotografije od koji „gori“ Instagram
Ovaj impresivni vodopad na planini Kučaj sa razlogom se ubraja u čuda prirode u Srbiji. Njegova lepota leži u specifičnom obliku stene visoke oko 15 metara preko koje voda teče. Iako nije previše moćan, voda teče tokom cele godine, zahvaljujući izvorima u šumovitom području Kučaja. Meštani veruju da je vodopad dobio ime zbog vode koja „prska“ dok udara o kamen. Postoji i priča da su se nekada davno ovde okupljale vile, a ko bi se okupao u njegovoj vodi, stekao bi mladost i snagu. Ukoliko ste fan instagramičnih fotografija, ovo je pravo mesto za vas.
Cvetanje Tise – romantični ples insekata
Cvetanje Tise je jedan od najromantičnijih prirodnih fenomena u Srbiji. Ovaj jedinstveni događaj, poznat kao „Tiski cvet“, dešava se jednom godišnje u kasno proleće ili početkom leta, kada milioni insekata (najveće vrste jednodnevki u Evropi) izlaze iz reke i plešu iznad vode. Muški insekti traže ženke dok lebde iznad reke, a parenje se odvija u vazduhu. Ženke polažu jaja u vodu, iz kojih će se larve izlegati sledeće godine i napraviti opet jednu od najvećih atrakcija u Srbiji. Ukoliko želite da budete deo ovog magičnog događaja, pratite informacije lokalnih turističkih organizacija kada će se desiti „cvetanje”. Najbolja mesta iz kojih možete biti deo spektakla u Titel, Bečej, Novi Bečej, Ada i Kanjiža.
Planina Rtanj – skivena piramida ili prirodni fenomen?
Ova planina piramidalnog oblika ne prestaje da intrigira domaće, ali i strane turiste. Nalazi se u istočnoj Srbiji, blizu Boljevca, i predstavlja omiljeno mesto za planinare, istraživače i ljubitelje mističnih priča. Rtanj ima neobično pravilan geometrijski oblik i podseća na gigantsku piramidu. Iako naučnici tvrde da je u pitanju delo prirode, odnosno geoloških procesa, teoretičari zavere veruju da se Rtanj veštačka građevina koja je napravljena slično kao piramide u Gizi. Mnogi posetioci tvrde da osećaju pojačanu energiju, bolje raspoloženje i duhovni mir kada borave na ovoj planini. U vreme kada se govorilo o apokalipsi 2012. godine, mnogi verovali da će Rtanj biti sigurno utočište. Planinarska udruženja često organizuju uspon na vrh Šiljak na kome se nalazi mala kapela posvećena porodici Minh, vlasnicima nekadašnje fabrike u podnožju planine.
Zašto je rekla Godina (ili Vrelo) na listi čuda prirode u Srbiji?
Duga samo 365 metara, simbolično kao broj dana u godini, Vrelo jedna je od najkraćih reka ne samo u Srbiji, već i u Evropi. Drugi naziv joj je Godina. Pre nego što se ulije u Drinu formira vodopad visok oko 10 metara. Voda je kristalno čista i bogata pastrmkom. Ukoliko želite da uživate u prirodi, pođite do Bajine Bašte, odnosno sela Perućac.