Najbajkovitija regija u Evropi – Alzas

Živopisne drvene kuće, šarene fasade toplih boja, romantični kanali i kaldrmisane ulice su ono što posebno doprinosi bajkovitoj scenografiji francuske regije Alzas. Kada se nađete u ovakvom ambijentu, očekivano je da ćete prvo pomisliti da ste kročili u neku od poznatih bajki braće Grim. Iako skromna po svojoj površini, ova regija se ponosi bogatom kulturnom i istorijskom baštinom, živopisnim vinogradima i selima, srednjovekovnim zamkovima, najlepšim božićnim vašarima i prefinjenom gastronomijom. U nastavku ovog teksta saznajte zašto je Alzas najbajkovitija regija u Evropi, koja vas poziva na nežnost i romantiku i u koju se zaljubljujete na prvi pogled, nikako drugačije.

Najbajkovitija regija u Evropi – spoj francuske i nemačke kulture

Strazbur - prestonica Alzasa

foto: pixabay.com

Ono što Alzas čini posebnim jeste pre svega jedinstveni spoj istorije, kulture i prirodnih lepota. Činjenica da je tokom vekova ova regija prolazila kroz različite kulturne i političke transformacije i da je kroz istoriju bila deo dve države – i Nemačke i Francuske – ostavila je traga kako u kulturi i jeziku, tako i u arhitekturi, pa i kulinarstvu. Naime, Alzas se nalazi na krajnjem istoku Francuske, a njen region postaje u 17. veku, do kada je bio deo Svetog rimskog carstva, dok je pre toga bio naseljen Keltima. Deo Nemačkog carstva postaje nakon Francusko-pruskog rata (1871. g.), da bi posle Prvog svetstog rata ponovo postao francuska regija. Danas je Alzas dinamičan region koji se ponosi svojim bogatim francusko-nemačkim kulturnim nasleđem.

Zahvaljujući svom položaju (ušuškan je između planina Vogezi i reke Rajne, a graniči se sa Nemačkom i Švajcarskom), ovaj slikoviti region pruža zadivljujuće prirodne kontraste – od vinograda, preko brdovitih predela, do gustih šuma. Kada imamo u vidu svu bajkovitost ovih krajolika, ne treba da nas čudi to što su kreatori tridesetog dugometražnog Diznijevog klasika „Lepotica i zver“ inspiraciju za dom glavne junakinje Bele pronašli upravo u mestima oko ove regije.

Bajkoviti alzaški gradovi i sela 

Najbajkovitija regija Evrope - Alzas

foto: pixabay.com

Iako će vas magija čarobnih alzaških mesta, koja su daleko od uobičajenih turističkih ruta, nesumnjivo začarati u bilo koje doba godine, ova regija se tokom novogodišnjih i božićnih praznika pretvara u pravu zimsku bajku. Kada su u pitanju najpopularnije novogodišnje destinacije, prva mesta su s razlogom, i ponosno, rezervisana upravo za Strazbur i Kolmar, čije su božićne pijace među najstarijima u Evropi, ali i za okolna naselja (Kajzersberg, Rikvir, Ribovile, Egishajm i dr.).

Kolmar važi za najšarmantniji alzaški grad, pa i ne čudi što ga ponekad zbog njegovih romantičnih kanala travel blogeri i influenseri nazivaju i malom francuskom Venecijom. Kao sjajno utočište zaljubljenih parova, smatra se jednom od najromantičnijih destinacija. Svaki ugao ovog alzaškog dragulja otkriće vam zadivljujuća arhitektonska i istorijska blaga. Ovaj grad umetnosti, istorije i nasleđa rodno je mesto i Frederika Ogista Bartoldija, čuvenog vajara i tvorca njujorškog Kipa slobode.

Strazbur, glavni i najveći grad regije Alzas, sedište je brojnih evropskih insititucija. Poput moderne bajke oduševljava svojom mulitkulturalnošću, dinamičnošću i savršenim spojem prošlosti i modernosti, nudeći svojim posetiocima bogato i raznoliko urbano iskustvo. Bilo da vozite bicikl pored keja ili se opuštate tokom mirnih krstarenja rekom Il, Strazbur je tu da vam ponudi i nezaboravne trenutke odmora. Obavezno treba da iskoristite priliku da tokom boravka u ovom gradu između ostalog posetite i Malu Francusku (istorijski deo Strazbura), Katerdralu Notr Dam, Park Oranžerije… Pored toga, Strazbur vam velikodušno otvara vrata svojih muzeja, kako biste se upoznali sa jedinstvenim izložbama i tematskim zbirkama, te pravim istorijskim blagom.

Vinska ruta Alzasa i čari alzaške gastronomije

Tarte flambe iz pokrajine Alzas

foto: unsplash.com

Na popularnoj Vinskoj ruti Alzasa (Route des Vins d’Alsace) možete probati najbolja francuska vina ove regije (uključujući rizling, gevurctraminer, pino gri…), koja se odlikuju čitavom paletom finih i intenzivnih aroma. Ova tura je posebno popularna leti, kada vinogradi i sela alzaškog vinskog puta krenu naizmenično da oživljavaju zbog brojnih festivala posvećenih vinu. Ova legendarna ruta objedinjuje posetu čitavom nizu živopisnih sela, poznatih vinskih gradova i izuzetnih pejzaža. Zasigurno će vas očarati lepota vinogradskih bisera. Ukoliko pak niste ljubitelj pića bogova, degustacija alzaškog piva biće sjajna alternativa.

S druge strane, ukoliko ste željni kulinarskih otkrića i užitaka, tradicionalna i izdašna kuhinja Alzasa, koja je odraz stapanja francuskog i nemačkog kulturnog nasleđa, pruža vam priliku da na najbolji mogući način iskusite lokalnu toplinu i gostoprimstvo. Čuveni alzaški slatkiši, kao i specijaliteti poput šukruta – kiselog kupusa sa mesom ili kobasicama (choucroute garnie), ili čuvene alzaške pice – tzv. tart flambe (nem. Flammekuche) – sigurno vas neće ostaviti ravnodušnim.

Za vreme novogodišnjih praznika, kako bi se u potpunosti obezbedila novogodišnja čarolija, Alzas nudi posebna gurmanska zadovoljstva kroz oživljavanje tradicionalnih božićnih recepata. Alzaški medenjaci u najrazličitijijm oblicima ili brioš (slatki francuski hleb) postaju glavne i nezaobilazne poslastice tokom božićnog perioda.

Zamislite kako tokom zimskih praznika, kada raskošne muškatle na terasama zamene plišane igračke i božićni venčići na svakom uglu, šetate alzaškim osneženim ulicama i trgovima ukrašenim rustičnim drvenim tezgama, sa kojih se širi aroma kuvanog vina i miris božićnih slatkiša. Dakle, da biste doživeli pravu novogodišnju magiju, ne morate otputovati u Laponiju i Deda Mrazovo selo, jer vas prava čarolija čeka u jednoj mnogo bližoj, evropskoj regiji – Alzasu.

Ostavite odgovor