Prestonica Rumunije karakteristična je po svojim širokim bulevarima sa drvoredima, čuvenim kulturno-istorijskim zdanjima i vidljivim uticajima raznolikih kultura. Ako se vratimo svega nekoliko decenija unazad, možemo primetiti da je Bukurešt nekoliko puta prolazio kroz turbulentne periode. Ovaj grad je preživeo Hitlerovu okupaciju, vladavinu Nikolaja Čaušeskua i nestabilne devedesete godine XX veka zahvaćene velikom finansijskom krizom i u konačnici potpuno uspeo da se oporavi. Rezultati su već vidljivi, a turistička poseta nikada bolja. Ukoliko i vi planirate putovanje u Bukurešt, u redovima koji slede pročitajte detaljni vodič za boravak u Parizu Istočne Evrope.
Geografska lična karta Bukurešta
Bukurešt je prestonica Rumunije i glavni industrijski, trgovinski i kulturni centar ove države. Prostire se na 285 kilometara kvadratnih, i sa nešto više od dva miliona stanovnika spada u grupu najvećih gradova Jugoistočne Evrope. Ovaj velelepni grad nalazi se u južnom delu Rumunije (u pokrajini Vlaška) na reci Dimbovici pokraj koje se niže lanac sedam veštačkih jezera. Kroz centralni deo grada delimično podzemno protiče i reka Kolentina, a interesantno je da pored sedam jezera postoji i sedam brda.
Klima u Bukureštu je umereno kontinentalna, sa toplim i suvim letima i hladnim zimama. Prosečna letnja temperatura iznosi oko 29 stepeni, dok je prosečna zimska svega dva stepena iznad nule.
Kako se plaća u Bukureštu
Premda se u pojedinim turističkim mestima može naići na opciju plaćanja karte u evrima (sa neretko nepovoljnim kursom), upotreba zvanične evropske valute svakako nije uobičajena. U Rumuniji se, naravno, najviše koristi lej (RON) – koji u trenutku pisanja teksta možete razmeniti za 23.52 dinara. Kartično i mobilno plaćanje je široko prihvaćeno, ali je zbog manjih prodavnica ili uslužnih objekata poželjno imati i nešto keša pri ruci. Kada je reč o napojnicama za konobare, one se podrazumevaju isključivo u najluksuznijim ugostiteljskim objektima, dok u manjim restoranima nisu obavezne. Obično se ostavlja bakšiš u vrednosti od 10% ukupnog računa.
Putovanje u Bukurešt – dostupne opcije za prevoz
Imajući u vidu činjenicu da je prestonica komšijske zemlje udaljena gotovo šest stotina kilometara od našeg Beograda, do Bukurešta osim direktnim avionskim letom, možete putovati i vozom, autobusom, taksijem ili ličnim automobilom.
Putovanje avionom je svakako najbolja opcija za pojedince koji žele da izbegnu dug put. Cene karata, u zavisnosti od klase, variraju od 70 do 300 evra, uz let od sat i petnaest minuta. Sa druge strane, za putovanje vozom ili autobusom, koje može potrajati i do deset puta duže, izdvojićete značajno manje novca (ne više od 60 evra), uz priliku da posmatrate neverovatne pejzaže.
Što se tiče automobilskog putovanja, preko Požarevca, Golupca i Majdanpeka stići ćete do graničnog prelaza Vatin, odakle se možete uputiti ka mestu Filjaši, a zatim krenuti putem Bukurešta. Važno je istaći da u Rumuniji funkcioniše sistem naplate putarine vinjetama. Cena vinjete za sedam dana iznosi oko 14 leja i potrebno je da imate potvrdu u vidu računa ili zalepljene nalepnice na vozilu.
Svaka opcija ima svoje prednosti, a finalni izbor će svakako zavisiti od mesta iz kog putujete, finansija, vremenskog rasporeda te ličnih preferencija.
Smeštajni kapaciteti – gde odsesti u Bukureštu
Posetioci koji žele da budu blizu glavnih atrakcija trebalo bi da odsednu u Starom Gradu. U ovom području nalaze se brojni smeštajni kapaciteti u različitim cenovnim rangovima, od kojih se svakako ponajviše izdvajaju luksuzni hoteli The Marmorosch Bucharest i Hilton Garden. Za nešto mirniji boravak u blizini parkova i zadivljujuće zgrade Parlamenta, možete odsesti u gradskoj četvrti Katroceni. Piata Romana je takođe još jedno područje grada koje je karakteristično po mirnijem ambijentu i povoljnom položaju sa dobro povezanim javnim prevozom, pa ćete imati i tu opciju.
U slučaju da dolazite sa ograničenim budžetom i tragate za povoljnim smeštajem, zasigurno ćete pronaći jeftine apartmane nešto dalje od centra grada.
Najveće turističke atrakcije u Bukureštu
Bukurešt nudi brojne atrakcije koje prikazuju njegovu bogatu istoriju, kulturu i arhitekturu. Evo glavnih turističkih mesta koja treba posetiti:
- Trijumfalna kapija – simbol države sagrađen u slavu rumunskih vojnika koji su se borili u Velikom ratu.
- Palata parlamenta – inače jedan od najvećih administrativnih objekata na svetu, smešten blizu trga Unirii.
- Bulevar pobede – važi za jednu od najlepših prometnica grada i omogućava upoznavanje nekih od najveličanstvenijih građevina grada.
- Stari grad – najstariji deo Bukurešta, pun barova, restorana i istorijskih građevina. Preporučuje se poseta ulici Lipscani i boravak u tradicionalnom restoranu Caru’ cu Bere sa autentičnom rumunskom kuhinjom.
- Rumunski Ateneum – ovo neoklasično remek-delo je simbol rumunske kulture. Smešten blizu Trga revolucije. Obavezna preporuka za sve ljubitelje klasične muzike.
- Trg revolucije – ovo mesto označava početak pada komunističkog režima 1989. godine. Na trgu se nalaze važni spomenici (Memorijal ponovnog rođenja) te nekoliko istorijskih zgrada poput bivše Kraljevske palate.
- Heraštrau park – najveći park u gradu. Pruža prostor za rekreaciju, kao i priliku za posetu Japanske Bašte ili Muzeja sela, gde se mogu videti tradicionalne kuće iz svih krajeva Rumunije.
Nikako ne propustite Terme Bukurešt
Osim prethodno pomenutih atrakcija, kompleks Terme Bukurešt, je još jedan od razloga izuzetne turističke posećenosti Rumunije. U pitanju je drugi po veličini evropski spa centar podeljen na tri glavna sektora – The Palm (relaksacija), Galaxy (zabava) i Elysium (termalne saune). Terme su poznate po toplim bazenima (temperatura je uvek 33°), tretmanima tečnim zlatom, tzv. Holivudskom saunom i najvećom baštom palminih drveća u Evropi – pa ih nikako ne treba zaobići.
Najpopularniji period za posetu Rumuniji je oko Noći veštica, 31. oktobra, kada najveći broj inostranih turista, uz Bukurešt, posećuje i Transilvaniju. Međutim, uživanje neće biti ništa skromnije ni u drugim periodima godine!