Nju Delhi, prestonica Indije, je fascinantno mesto koje kombinuje istorijsku veličinu sa modernim vibracijama. Ovaj grad, koji je i političko i kulturno srce zemlje, nudi posetiocima nezaboravno iskustvo kroz svoju bogatu istoriju, arhitekturu, i raznovrsnu kulturnu baštinu. Od grandioznih spomenika do živahnih tržnica, Nju Delhi je destinacija koja privlači kako ljubitelje istorije, tako i avanturiste.
Rajpath
Indija nudi razne atrakcije i mesta koje možete posetiti i istražiti na https://triptop.rs/daleke-destinacije/indija/. Međutim glavni grad Nju Delhi se izdvaja kao destinacija koja se ne sme propustiti zbog svojih znamenitosti.
Rajpath, što u prevodu znači „Kraljevski put“, predstavlja jednu od najvažnijih avenija u Nju Delhiju, koja služi kao ključna veza između dva monumentalna spomenika – Indijske kapije i Rashtrapati Bhavana. Ova veličanstvena avenija ne samo da je fizički centralna tačka u gradu, već nosi i duboko simboličko značenje, predstavljajući srce i dušu indijskog političkog i kulturnog života.
Rajpath je deo širih urbanističkih planova koje je osmislio britanski arhitekta Edvin Lutiens u prvim decenijama 20. veka, tokom britanske vladavine u Indiji. Ova avenija, nekada poznata kao Kingsway, je dugačka oko 3,2 kilometra i obuhvata najvažnije vladine zgrade i institucije. Njegova dizajnerska struktura odražava grandioznost i formalnost, sa simetrično postavljenim zelenim površinama, fontanama i monumentalnim zgradama sa prepoznatljivim kolonijalnim stilom.
Na zapadnom kraju Rajpatha nalazi se Indijska kapija, impresivan ratni spomenik izgrađen 1931. godine, posvećen indijskim vojnicima koji su poginuli u Prvom svetskom ratu. Ova impozantna kapija, koja je visoka 42 metra, izgrađena je od crvenog i peskarenog kamena, a njen dizajn je inspirisan slavenskim arhitektonskim stilovima. Na njenoj osnovi nalaze se imena 70.000 vojnika, ugravirana u kamenu, kao i plamen „Večni plamen“ koji simbolizuje večnu zahvalnost i sećanje na njihove žrtve.
Na istočnom kraju Rajpatha nalazi se Rashtrapati Bhavan, službena rezidencija predsednika Indije. Ova veličanstvena zgrada, izgrađena od 1912. do 1930. godine, odlikuje se bogatom arhitekturom i grandioznim dizajnom, sa kupolom od 27 metara visine i impozantnim dvorištima. Rashtrapati Bhavan je okružen prostranim vrtovima koji su otvoreni za javnost tokom određenih sezonskih perioda, pružajući posetiocima priliku da uživaju u prelepom okruženju koje simbolizuje moć i prestiž.
Qutub Minar
Qutub Minar, sa svojom visinom od 72,5 metra, predstavlja najviši minaret u Indiji i jedno od najvažnijih arhitektonskih čuda iz perioda mogulske vladavine. Smešten u kompleksu Qutub Minara u Nju Delhiju, ovaj impozantni spomenik je upisan na UNESCO-ovu listu svetske baštine zbog svoje istorijske, kulturne i umetničke vrednosti. Izgrađen 1193. godine, Qutub Minar ne samo da privlači posetioce svojom veličanstvenom pojavom, već i pruža značajan uvid u ranu islamsku arhitekturu i tehnologiju izrade.
Qutub Minar je izgrađen od crvenog peščara i prekriven detaljno izrađenim rezbarijama koje uključuju arapske natpise i ukrasne motive. Minar se sastoji od pet nivoa, svaki sa sopstvenim stilom arhitekture i ukrasima. Prvi nivo je cilindričan, dok se svaki naredni nivo sužava prema vrhu, pružajući elegantan i impozantan izgled.
Qutub Minar je izgradio Kutb-ud-din Aibak, prvi vladar dinastije Slave, kako bi obeležio pobedu nad poslednjim hinduskim dinastijama u Delhiju i ustanovio muslimansku vlast u regionu. Ovo je služilo kao toranj za pozivanje na molitvu (muezzin), ali takođe i kao simbol moći i prestiža.
Tomb Humayun
Tomb Humayun, izgrađen 1565. godine, predstavlja jedno od najvažnijih dela mogulske arhitekture i najbolje očuvanih grobnica iz tog perioda. Ova impozantna grobnica, koja se nalazi u Nju Delhiju, služi kao izvanredan primer ranog mogulskog dizajna i ima ključnu ulogu u razumevanju evolucije mogulske arhitekture.
Grobnica Humayun je izgrađena kao počast drugom mogulskom vladaru, Humayunu, od strane njegove supruge, Hamida Banu Begum. Humayun, koji je vladao od 1530. do 1540. godine, a zatim ponovo od 1555. do 1556. godine, bio je ključna figura u uspostavljanju mogulske dinastije u Indiji. Grobnica je izgrađena na temeljima prethodnih arhitektonskih eksperimenata i postavila je temelje za razvoj mogulske arhitekture, koja će kasnije dostići vrhunac u izgradnji Tadž Mahala.
Lotus Temple
Možete obići Lotus Temple, poznat i kao Bahá’i House of Worship, predstavlja jedno od najprepoznatljivijih i najinspirativnijih arhitektonskih dela u Nju Delhiju. Izgrađen 1986. godine, ovaj hram je izrađen u obliku lotosovog cveta, simbolizujući duhovnu čistotu i jedinstvo. Sa svojom impresivnom jednostavnošću i elegantnim dizajnom, Lotus Temple je ne samo mesto molitve i meditacije, već i fascinantno arhitektonsko čudo koje privlači posetioce iz celog sveta.
Lotus Temple je izgrađen od bele marmerne ploče, koja je pažljivo izabrana zbog svoje sposobnosti da reflektuje svetlost i stvara prelep vizualni efekat. Struktura hrama je oblikovana kao stilizovani lotosov cvet sa 27 latica koje su raspoređene u tri sloja. Ovaj dizajn odražava osnovnu filozofiju Bahá’í vere, koja teži jedinstvu i harmoniji među svim ljudima, bez obzira na njihovu religijsku pripadnost. Svaka „latica“ hrama je konstrukcija od četiri segmenta koja je spojena na osnovu kupole u središtu, pružajući tako vizuelno predivan i simetričan oblik.
Kalkaji Mandir
Kalkaji Mandir, smešten u jugoistočnom delu Nju Delhija, predstavlja jedan od najstarijih i najvažnijih hinduističkih hramova u regionu. Posvećen boginji Kali, ovaj hram datira iz 18. veka i od tada je postao značajno versko i kulturno središte koje privlači brojne vernike i turiste. Sa svojom bogatom istorijom, živahnim okruženjem i intenzivnim verskim ceremonijama, Kalkaji Mandir nudi jedinstven uvid u hinduističke tradicije i običaje.
Kali je često prikazana u svom zastrašujućem obliku, ali u isto vreme, ona je i božanstvo koje pruža oslobađanje od zla i straha. Hram Kalkaji je postao ključna destinacija za vernike koji traže duhovno isceljenje i blagoslov od ove moćne božice.
Arhitektura Kalkaji Mandira je prepoznatljiva po svojim zlatnim kupolama i detaljno ukrašenim unutrašnjim prostorijama. Hram je izgrađen u tradicionalnom hinduističkom stilu, sa bogatim ornamentima i ukrasima koji odražavaju religioznu simboliku i umetnički izraz. Zlatne kupole hrama dominiraju horizontom i pružaju veličanstven vizualni efekat, dok su unutrašnje prostorije ukrašene složenim rezbarijama i freskama koje prikazuju različite aspekte božanstava i mitoloških scena.
Tokom posebnih festivala, kao što su Kali Puja i Durga Puja, hram se ispunjava sa velikim brojem posetilaca koji dolaze da prisustvuju specijalnim ceremonijama, uključujući sakralne plesove, obrade i darivanje hrane.
Nju Delhi je grad koji nudi bogato kulturno i istorijsko iskustvo kroz svoje brojne znamenitosti i atrakcije. Bilo da ste zaljubljenik u istoriju, arhitekturu, religiju ili jednostavno želite da istražite živopisni urbani pejzaž, Nju Delhi ima nešto za svakoga.