Iako veliki broj Evropljana prestonicu Ujedinjenog Kraljevstva smatra sivim i sumornim gradom – neosporno je da je London izuzetno živahna metropola koja svojom bogatom kulturom i tradicijom mami posetioce iz svih krajeva sveta. Od čuvenog engleskog doručka i tradicionalne čajanke u pet popodne, do brojnih arhitektnonskih zdanja i turistički atraktivnih lokacija iz različitih perioda, ovo velelepno mesto ponudiće vam neverovatan provod. Naredni saveti za put u London olakšaće vam organizaciju odmora i pomoći da iskoristite pun turistički potencijal svetske prestonice kulture.
Geografska lična karta Londona

foto: freepics.com
London je prestonica te glavni finansijski, turistički, kulturni i politični centar Ujedinjenog Kraljevstva i njegove konstitutivne zemlje Engleske. U močvarnom području na estuaru reke Temze, davne 43. godine osnovali su ga Rimljani pod nazivom Londinium, na čijem mestu danas leži najuže poslovno jezgro grada – Siti. Grad je središte regije Širi London i broji gotovo petnaest milona stanovnika u algomeraciji.
The Great Ven, kako su ga stanovnici ranije često zvali, podeljen je na 33 opštine i poznat je po kulturnoj i etničkoj raznolikosti, zbog čega upravo nosi laskavu titulu svetske kulturne prestonice. Kao rezultat toga, u gradu se može čuti preko 250 različitih jezika.
Klima je umereno okeanska, sa blagim zimama (prosečno od 5-8°C) i toplim letima (18-25°C), ali i sa čestim kišama (prosečno 170 dana u godini pada kiša) koji su svojevrsni simbol ove ostrvske države.
Kako stići do Londona i koliko koštaju karte?

foto: freepics.com
Najbrži i najpraktičniji način da stignete do prestonice Ujedinjenog Kraljevstva jeste putovanje avionom. Direktan let od beogradskog aerodroma do Londona traje nešto više od dva i po sata, a cene povratnih avionskih karata mogu biti izuzetno povoljne ukoliko naiđete na promotivne akcije ili pak rezervišete let nekoliko meseci ranije. Ugrubo procenjeno, u zavisnosti od avio-kompanije, klase i perioda putovanja, karte se najčešće mogu pronaći u cenovnom rangu od stotinu do tri stotine evra. London inače ima šest glavnih aerodroma, i to Getvick, Luton, Stansted, Southend, London City te najveći Hitrou.
Auto entuzijasti i ljubitelji dugih putovanja do Londona mogu stići i ličnim automobilom, ali vredi napomenuti da će ovaj izazovni poduhvat zahtevati od vas da posedujete zelenu kartu i međunarodnu vozačku dozvolu, kao i nešto veći budžet za troškove putovanja. Autobuske ture su, zbog velike udaljenosti između dveju prestonica, izuzetno duge i naporne, pa se ni ne organizuju toliko često.
UK nije više član EU, treba li mi viza?
Iako je Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo Evropsku Uniju, građanima Srbije (te ostalih zemalja koje nisu članice EU) je i dalje potrebna viza za ulazak u London. Nakon Brexita, pravila za ulazak u zemlju su postala strožija.
Za turistički boravak do 6 meseci, potrebno je podneti zahtev za Standard Visitor visa karticu. Proces podnošenja zahteva uključuje online apliciranje, dostavljanje potrebne dokumentacije i odlazak na intervju u britansku ambasadu.
Najbolji periodi za putovanje u London

foto: unsplash.com
Ukoliko ne volite velike gužve, najbolji period za obilazak starog Londoniuma biće tokom proleća ili pak u ranu jesen, kada grad polako počinje da odmara od zahtevne letnje sezone. Ovi periodi su ujedno i najprijatniji, jer prosečne temperature ne padaju ispod 10°, te zaista retko prelaze 20° Celzijusove skale. Nasuprot tome, u slučaju da nemate ništa protiv čekanja u redu i velikih gužvi na ulicama, ovaj predivni grad možete posetiti i u letnjem periodu. Dugi i sunčani dani stvoriće idealne uslove za šetnje i aktivnosti na otvorenom, ali znajte da će i cene biti nešto više. Zimska idila, ukrasne sijalice i svetlucavi novogodišnji ukrasi London čine posebnim mestom za obilazak tokom praznika, ali ukoliko se odlučite za putovanje u ovom periodu, budite spremni na niske temperature (do 0°). Finalna odluka svakako zavisi od vaših preferencija, a sa sobom bez obzira na period putovanja ponesite par kabanica.
Kako se plaća u Londonu?
Zvanična valuta Velike Britanije je britanska funta (GBP), koju u trenutku pisanja teksta možete kupiti za nešto više od 140 dinara. Kartično i digitalno plaćanje je široko prihvaćeno, pa se nemojte iznenaditi ukoliko vam neki ulični prodavac ponudi opciju plaćanja preko beskontaktnog terminala. Gotovinu bi svakako trebalo da ponesete sa sobom, a s obzirom da menjačnice u Londonu često nude nepovoljne kurseve za turiste, bilo bi poželjno da novac razmenite pre samog putovanja. Što se tiče se tiče napojnica za konobare, morate znati da je u sklopu računa neretko uključena naknada za uslugu (oko 12.5% od ukupnog računa). Međutim, svakako vredi napomenuti da je ostavljanje bakšiša u sličnoj vrednosti uobičajeno, čak i onda kada ne postoji nikakva dodatna taksa za uslugu. Napojnice za taksiste i vodiče nisu obavezne.
Korisne aplikacije za put u London

foto: unsplash.com
Evo par korisnih aplikacija koje će vam olakšati boravak u Londonu.
- The Pub finder – ova aplikacija pomoći će vam da pronađete najbolje pabove u vašem okruženju.
- IPlan – uz pomoć ove aplikacije, moći ćete da isplanirate noćne izlaske i pronađete uzbudljiva mesta.
- CityMapper – izuzetno koristan softver koji će vam pomoći da se krećete kroz grad. Od busa, bicikla i ubera do tramvaja moći ćete da poredite cene i pronađete najisplativije opcije za vas.
- Santander Cicles – koristeći ovu aplikaciju pronađite slobodne bicikle i postanite deo lokalne kulture.
- British St. Food – upotrebite je ako poželite da pronađete najbolje restorane.
Bilo bi poželjno da upotrebu ovih i sličnih aplikacija savladate neposredno pre putovanja, prateći online uputstva i savete. Nadamo se da će vam ovaj tekst pomoći da se pripremite za put u prestonicu Ujedinjenog Kraljevstva. Uživajte u engleskoj kuhinji, omiljenim pabovima i muzejima i lepo se provedite!