Planina Tara se nalazi na krajnjem zapadu Srbije. Zahvata područje ograničeno vijugavim tokom reke Drine između Višegrada i Bajine Bašte. Pripada unutrašnjem pojasu Dinarida. Spada u srednje visoke planine sa prosečnom nadmorskom visinom od 1.200 m. Najviši vrh je Kozji rid (1.591 m). Za obilazak neverovatnih predela i uživanje daleko od gradske vreve, vikend na Tari je savršen izbor.
Ako Tara bude vaša izabrana destinacija, možete računati na prelepe vidikovce i jezera, očuvano prirodno bogatstvo i gostoljubive domaćine. Pre nego što krenete na put, u bilo koje doba godine, potrebno je da se informišete i istražite neke od brojnih mogućnosti koje pruža ova planinska lepotica. Uz dobru organizaciju, na ovoj destinaciji ćete moći da uživate svim čulima.
Pogledi koji ostavljaju bez daha!
Nacionalni park Tara poseduje 290 km markiranih planinarskih staza, koje vode ka brojnim vidikovcima. Pet ih je uređeno i bezbedno za posetioce i ne treba ih propustiti: Crnjeskovo, Banjska stena, Bilješka stena, Osluša, Sjenič. Za koji god vidikovac da se odlučite, pogled koji „puca“ pred očima će vas ostaviti bez daha i dati vam priliku da napravite i nezaboravne fotografije. Sjenič i Banjska stena spadaju u TOP 10 najlepših vidikovaca u Srbiji.
Jezera na području Tare
Za savršen vikend na Tari možete izabrati jezero Perućac ili jezero Zaovine. Veštačko jezero Perućac se nalazi u prirodnom zavoju kanjona reke Drine, između Bajine Bašte i Višegrada i obavija planinu Taru. Pogodno je za ribolov i kupanje. Na njemu se nalazi uređena pontonska plaža, zanimljiva za decu. Možete uživati u smeštaju na splavovima, kako bi vaš vikend bio upotpunjen nestvarnim doživljajem.
Zaovine, najlepše planinsko jezero u Srbiji, okruženo šumama i proplancima, predstavlja pravu oazu mira i tišine, kao i mesto za zaljubljenike u ribolov. Zaovine su mesto poznato po tome što je u njima otkrivena čuvena Pančićeva omorika. Jezero, pored kupanja, pruža i mogućnost bavljenja sportovima na vodi. Idealno je mesto za smeštaj onih koji žele mir i pravo uživanje u prirodi.
Vikend na Tari je idealan za avanturiste
Ukoliko volite avanturu, prolazak kroz kanjone Belog Rzava i Rače na Tari biće nezaboravan doživljaj. Za ovu vrstu aktivnog vikend odmora, neophodno je prisustvo vodiča i korišćenje adekvatne opreme. Za početnike je najbolji kanjon Belog Rzava. Nudi kombinaciju pešačenja i kanjoninga, dok je prolazak kroz kanjon reke Rače čist kanjoning i tehnički je zahtevniji.
Izaberite bicikl kao prevozno sredstvo
Ljubitelji prirode koji bi Taru da upoznaju na biciklima, mogu izabrati vikend turu kako bi pobegli u rajsko okruženje. Ako nemaju svoju biciklističku opremu, mogu je iznajmiti na Mitrovcu ili Kaluđeskim Barama. Iz turističkih centara polazi preko 75 km biciklističkih ruta, a tri su uređene i obeležene u okviru mreže biciklističkih ruta Zapadne Srbije. Projektom Tarocikl definisano je 27 biciklističkih staza dužine oko 420 km i otvorena vrata novoj vrsti turizma.
Ovaj vid upoznavanja Tare omogući će intenzivan rad svih čula, jer ćete posvetiti pažnju nekim ne baš previše eksponiranim mestima. Praznik za oči, uživanje u čistom okrepljujućem vazduhu, a ujedno i rekreacija, vratiće vam energiju za povratak u svakodnevicu.
Krstarenje impresivnim kanjonom Drine
Ukoliko vaš izbor bude vikend na Tari, obavezno jedan dan odvojte za celodnevno krstarenje kanjonom veličanstvene reke Drine, koji je drugi po dubini u Evropi. Velikim turističkim brodom kreće se sa jezera Perućac, gde ćete na plovidbi dugačkoj 52 km uživati u lepoti prirode, u staništima biljnih i životinjskih vrsta, kao i u pogledu na ušće reke Žepe u Drinu. Tokom plovidbe se prolazi kroz najuži deo kanjona, pored srednjovekovnih utvrđenja. Nakon četiri sata plovidbe stižete u Višegrad, gde možete posetiti turistički kompleks Andrićgrad i čuveni most na Drini, koji je podigao Mehmed-paša Sokolović.
Laganom šetnjom do znanja
Jedinstveno mesto gde ćete neprimetno kroz šetnju mnogo toga i naučiti jeste Sovina šumska učionica. Ovom šetačko-edukativnom stazom dugom 400 m, u senci smrča i jela na Mitrovcu, posetioci mogu na veoma zanimljiv način upoznati ekosistem ove božanstvene planine. Veoma je značajno to što je ovo jedina staza u Srbiji prilagođena osobama sa invaliditetom.
Još jedno jedinstveno mesto na Tari je prirodni rezervat Crveni potok. Ime je dobio zbog potoka koji protiče kroz rezervat i u svom gornjem toku prelazi preko crvene ilovače i dobija crvenu boju. U centralnom delu stvorilo se tresetište koje je dobilo naziv Tepih livada, zbog osećaja ugiba pod nogama prilikom hodanja.
Nacionalni park Tara ima bogato kulturno-istorijsko nasleđe i obiluje tragovima praistorije, antičke, rimske, vizantijske i srpske srednjovekovne kulture. U blizini Bajine Bašte nalazi se manastir Rača, spomenik kulture od velike važnosti i najposećeniji u Nacionalnom parku Tara. Solotnik (ostaci srednjovekovnog utvrđenja) se nalazi na 9 km istočno od Kaluđerskih Bara. Na Tari je, takođe, nekoliko srednjovekovnih nekropola. Reč je o stećcima – kamenim spomenicima koji se mogu videti na sledećim lokalitetima: Bagruša, Uroševina, Gajevi.
Ovo je samo mali deo onoga što neopisivo lepa Tara nudi i zbog čega je uvek prepuna turista. Ova planina nudi sadržaje za svačiji ukus – bilo da želite miran i tih ili aktivan odmor. Podarite sebi vikend na Tari, jer vas ona neće ostaviti ravnodušnim i zasigurno ćete poželeti da joj se vratite ponovo. Krenite u njeno istraživanje!