specijaliteti grčke kuhinje

Specijaliteti grčke kuhinje – tradicionalna grčka kuhinja

Specijaliteti grčke kuhinje su među najstarijima na svetu. Oni su, pored bogate istorije, zadivljujućih znamenitosti, mora i plaža najčešća asocijacija na Grčku. Kada se spomene grčka hrana, skoro svi prvo pomisle na preukusni giros, ali specijaliteti grčke kuhinje podrazumevaju mnogo više od toga. Ko god je letovao u ovoj drevnoj zemlji neće izostaviti ni jela od testenine, kolače, mlečne proizvode i naravno, najukusnije začine i priloge. 

Gurmani će se složiti da su grčka jela ne samo ukusna nego i zdrava, jer se većina pravi od morskih plodova, najrazličitijeg svežeg ili grilovanog povrća i začinskog bilja. Tu je naravno i neizostavna maslina, za koju se veruje da je bila omiljena bogovima na Olimpu, te da je boginja Atina darivala maslinu Grcima. 

U daljem tekstu vam predstavljamo najukusnija jela grčke kuhinje, koja uz malo više truda možete i sami napraviti kod kuće.

Giros – na zasluženom prvom mestu

Giros (gyros) je najpoznatiji grčki specijalitet i definitivno omiljen turistima širom sveta. Pretpostavlja se da je recept za ovo jelo stigao iz Turske, po ugledu na doner kebab, ali još uvek postoji nedoumica oko toga da li je turska kuhinja inspirisala grčku ili je ipak bilo obrnuto. U svakom slučaju, otkako je počeo da se pravi, giros je do danas ostao kulinarski simbol Grčke. 

U slučaju da ima onih koji još nisu probali ovaj specijalitet giros se pravi od svinjskog ili pilećeg mesa, pečenog na specijalan način, koje se zatim seče na rezance i servira u tzv. grčku pitu ili tortilju. Sočan ukus daju prilozi kao što su pomfrit, luk, paradajz i neizostavna caciki (tzatziki) salata.

Suvlaki

Suvlaki je još jedno tradicionalno grčko jelo. Verovatno ste ga mnogo puta pripremali u kućnim uslovima, ali pod drugim nazivom. Suvlaki je zapravo ono što mi nazivamo ražnjićima. Dakle, komadići mesa (svinjsko, jagnjeće ili pileće) nižu se na tanke drvene štapiće i peku se na roštilju. Razlika u odnosu na ražnjiće koje mi pravimo jeste u tome što suvlaki sadrži i komadiće povrća koji se nižu između komadića mesa. Povrće i začinsko bilje daju poseban ukus ovom grčkom jelu, a prilikom serviranja obavezni su caciki salata, pomfrit ili neki sos po izboru.

Dolmadakia (dolmades)

Ovaj specijalitet podseća na naše sarme, ali postoje razlike. Dolmadakia se pravi isključivo od listova vinove loze, a rolnice se najčešće pune pirinčem i začinskim biljem. Važi za zdrav i niskokaloričan specijalitet, jer listovi vinove loze sadrže visoki procenat vlakana, vitamina A i vitamin K. Ako ste probali ovaj specijalitet i niste mogli da dokučite zbog čega tako posebno mirišu, znajte da je za to zaslužna mirođija, koja se, kada su u pitanju grčka jela, zaista u sve meša. Šalu na stranu, imamo i jedan važan savet ako budete želeli da probate ovo jelo negde u Grčkoj. Iako je moguće pronaći ga u svakom većem marketu, znajte da ukus nije ni približan kao u restoranima, gde se služe sveže i vruće.

Grčka musaka

Mislili ste da musaku pravimo samo mi? E pa prevarili ste se, jer je Grcima musaka jedno od omiljenih jela. Iako grčka musaka ima nekih sličnosti sa našom, ipak se potpuno razlikuju. Turisti je čak često upoređuju sa italijanskom lazanjom. U čemu je tajna grčke musake

Ovo jelo se u Grčkoj pravi od patlidžana, krompira i mlevenog mesa, poređanih u ravnomerne slojeve. Način pripreme je sličan našem, a opet drugačiji, jer se kod grčke musake imeđu svakog sloja dodaje rendani kačkavalj i začinsko bilje. Takođe, pre nego što se zapeče, preliva se posebnom smesom koja površinski sloj čini hrskavim. U grčkim restoranima poslužiće vam musaku u zemljanim posudama, a kao prilog tražite feta sir ili caciki.

Caciki (Tzatziki)

Kao što se meksički specijaliteti ne mogu zamisliti bez čilija, tako se ni grčka jela ne mogu jesti bez cacikija. Omiljeni i skoro obavezni prilog bilo da jedete meso, testeninu ili čak ribu. Napravljen od grčkog jogurta, belog luka i krastavca, sa dodatkom začinskog bilja, ovaj sos/salata/prilog (zavisno od toga uz šta se jede, caciki je sve pomalo) postao je omiljeni dodatak internacionalnih kuhinja. 

Pasticio – najukusniji specijalitet od testenine

Jedno od najukusnijih jela grčke kuhinje je pasticio. Ko god je probao ovo jelo mogao bi da ukus uporedi sa pastom, jer se od sastojaka koriste makarone, kačkavalj, mleveno meso i dodaci luka, paradajza, origana i bibera. Međutim, pasticio je mnogo ukusniji od obične paste. Gotova smesa preliva specijalnim filom od mleka, putera i brašna i na kraju se smesa zapeče u rerni. 

Specijaliteti grčke kuhinje sa povrćem

Povrće je omiljeni sastojak brojnih grčkih jela, bilo da se koristi u svežem ili grilovanom obliku. Ne koristi se samo u salatama već i kao dodatak mesu, ribi, u čorbama za pravljenje konkretnih jela. Evo nekih najpoznatijih:

  1. Spanakopita – u pitanju je pita sa spanaćem, a u nekim varijantama se dodaju feta sir i jogurt. Odličan je izbor u povratku sa plaže, ako želite laganu i brzu večeru.
  2. Kolokithokeftedes – ovaj specijalitet podseća na naše uštipke, ali se ne pravi od testa, već od tikvica, peršuna, mirođija i luka, jaja i feta sira. 
  3. Tiganita – predstavlja jelo napravljeno od različitih vrsta povrća (najčešće patlidžan i tikvica), koje se najpre proprži, a potom umoči u fil od jaja i prži na maslinovom ulju.
  4. Spanakorizo – još jedno jelo od spanaća, ali u kombinaciji sa pirinčom i dodatkom feta sira, maslinovog ulja, mente ili naceđenog limuna. 

Ostavite odgovor