Putovanje u Hrvatsku – 5 stvari koje ne smete propustiti

Susedna Hrvatska ima neke od najlepših plaža u regionu, a ni gradovi za tzv. city break nisu za zanemariti. Pritom, relativno je blizu, pa tamo možete skoknuti i na vikend. Putevi su dobri, a autoputem Beograd-Zagreb pređe se za oko četiri-pet sati  relacija između prestonica, zavisno od gužve na granici. Ako planirate putovanje u Hrvatsku, ovo su naši saveti za put i lista pet stvari koje ne smete propustiti.

#1 Dubrovnik – najtraženija tura za putovanje u Hrvatsku

Putovanje u Hrvatsku - Dubrovnik

foto: unsplash.com

Da, znamo da je na svačijoj listi, ali to svakako nije bez razloga. Vreme u ovom gradu prosto drugačije teče. Dok se šetate uskim ulicama Starog grada, upićete taj ležerni ritam ovog vanvremenskog mesta. Potom se prošetajte po zidinama za spektakularan pogled na Jadran. A kada završite sa bazanjem i razgledanjem Dubrovnika iznutra, popnite se žičarom na brdo Srđ kako biste imali pogled na Dubrovnik i Jadransko more iz ptičije perspektive. Dubrovnik je takođe poznat i kao mesto snimanja popularne serije „Igra prestola“ u kojoj je „tumačio“ ulogu Kraljeve luke, te predstavlja svojevrsno mesto hodočašća za sve fanove.

Prednost Dubrovnika je što je gostoljubiv tokom čitave godine. Blaga klima i obilje mesta koje treba obići čini ga idealnim za city break ture. A kad vam grad dosadi, odmorite se na nekoj od okolnih plaža poput Banje, koja je na nekoliko minuta od starog grada, ili se odvezite do nekog od obližnjih ostrva.

#2 Nacionalni park Plitvice

Putovanje u Hrvatsku - Plitvice

foto: unsplash.com

Kada poželite da se udaljite od gradske vreve, Nacionalni park Plitvice je idealna destinacija za putovanje u Hrvatsku. Plitvička jezera, kojih ima čak šesnaest, spadaju u najlepša jezera u Evropi. Nacionalni park je otvoren tokom cele godine, a najposećeniji je tokom letnjih meseci. Međutim, zbog neverovatne prirode, divljih životinja i vode koja menja boju pod različitim uglovima sunčevih zrakova, možete ga posetiti u bilo kom periodu godine. Svaki put ćete steći različit utisak.

#3 Hvar

Hvar

foto: unsplash.com

Opustite se i zaboravite na sve probleme na prelepom ostrvu Hvar. Poznat po svojim zapanjujućim plažama, poljima lavande i živahnom noćnom životu, Hvar je mnogima omiljena destinacija za letovanje. Ali ako ne volite gužve, možete ga posetiti i van sezone. Blaga morska klima nudi odlično vreme tokom cele godine. Istražite stari grad na Hvaru oličen srednjovjekovnom arhitekturom, posetite istorijsku hvarsku tvrđavu za panoramski pogled i uživajte u laganim šetnjama uz obalu.

#4 Velebit

Putovanje u Hrvatsku

foto: unsplash.com

Velebit je najveći planinski lanac u Hrvatskoj, koji se proteže oko 145 kilometara duž jadranske obale. Njegov teren varira od blagih padina do stenovitih vrhova. Bilo da ste početnik ili iskusan planinar, postoje staze koje odgovaraju vašim sposobnostima.

Popularno polazište za planinarenje na Velebitu je Nacionalni park Paklenica, poznat po svojim dramatičnim klisurama, visokim liticama i gustim bukovim šumama. Jedan od vrhunaca je pešačenje na Anića kuk, najviši vrh u parku, koji nagrađuje planinare panoramskim pogledom na okolni pejzaž.

Prilikom planiranja pešačenja po Velebitu važno je uzeti u obzir vremenske uslove. Leta mogu biti vruća i suva, dok zime donose sneg i niske temperature, posebno na većim nadmorskim visinama. Preporučljivo je proveriti vremensku prognozu i poneti odgovarajuću odeću i opremu.

Iako planinarenje na Velebitu može biti prelepo iskustvo, dajte prednost sigurnosti. Obavezno obavestite nekoga o svojim planovima za planinarenje, ponesite mapu i kompas ili GPS uređaj. Poštujte sva upozorenja i propise nadležnih u parku jer ga nastanjuju, između ostalog, vuci i medvedi.

#5 Ne propustite gastromonske specijalitete gde god planirate putovanje u Hrvatsku

Hrvatska gastronomija

foto: unsplash.com

Hrvatska je, između ostalog poznata i po dobroj hrani, te ne čudi što se mnogi stranci oduševe domaćom kuhinjom. Jeste da su varijacije na neka jela minimalne, ali ipak postoji neka posebna draž u tome da se određeno jelo proba u mestu iz koga potiče.

Tako, ako putujete na Hvar, obavezno posetite i obližnje ostrvo Vis kako biste uživali u komiškoj pogači. S obzirom da je ovo ostrvo ribarsko mesto, pogača se služi sa inćunima ili sardelama, pelatom ili paradajzom, crvenim lukom i začinima. Uz ovu pogaču najbolje je piti crno vino ili pivo.

Sopranik je naročito popularan u Dalmaciji, na teritoriji oko planine Mosor, istočno od Splita. Tanka pita od testa, blitve i luka je posno jelo, te se neretko nalazi na trpezama ovog dela Hrvatske na Veliki petak, Badnje veče i uoči praznika Svih Svetih.

Zagorski štrukli ili štruklji, popularno u Hrvatskom Zagorju, je jelo koje se prosto priprema i služi se u slanoj ili slatkoj varijanti. Ako planirate put u Zagreb, obavezno produžite malo van grada ka ovoj oblasti kako biste isprobali ovo ukusno jelo.

Lički kupus i lički kruh se pripremaju u Lici koju okružuje planina Velebit, a tu se nalaze i Plitvička jezera. Stoga se okrepite ovim tradicionalnim jelima nakon napornog dana u prirodi.

Putovanje u Hrvatsku obavezno ukombinujte i sa degustacijom vina. Istra i Dalmacija su priobalne regije sa blagom klimom gde se uzgajaju različite sorte grožđa poput malvazije i plavac mali, dok je u Slavoniji dominantna frankovka. Postoje i specifična vina poput dingača i pošipa, a sve popularnija su i narandžasta vina koja duže fermentiraju i imaju specifičnu boju, poput malvazije i muškata.

Bilo da ste ljubitelj prirode i hajkinga ili city break tura, prevenstveno mislimo za Zagreb, susedna zemlja nudi ponešto za svakoga, te putovanje u Hrvatsku isplanirajte shodno ličnim preferencijama.

Ostavite odgovor