Najbolje vinske ture u Srbiji

Vinogradarska tradicija u Srbiji seže duboko u prošlost ovih prostora. Blaga klima omogućava gajenje različitih sorti grožđa, zbog čega postoje i različite sorta vina. Nekoliko regija u Srbiji se ističu po svojoj vinogradarskoj tradiciji i vinima koja se tamo proizvode: istočna Srbija, dolina Toplice, Šumadija, Vojvodina i zlatiborski kraj. Evo šta možete da očekujete, kakva vina da probate i šta još usputno možete obići kada planirate vinske ture po Srbiji.

Vinske ture na Fruškoj gori

Vinske ture u Srbiji

foto: unsplash.com

Ova regija, koja se nalazi blizu Novog Sada, dom je nekih od najpoznatijih srpskih vinarija. Fruška gora je poznata po svojim prelepim pejzažima i bogatstvu autohtonih sorti kao što su sremuš, probus, rizling itd.

Sorte vina

Crvena vina su često bazirana na sortama poput prokupca, kaberne sovinjona i merloa, dok se bela vina često prave od sorti poput rizlinga, šardonea i sovinjon blanka.

Ukus vina

Fruškogorska crvena vina obično imaju bogatstvo voćnih aroma, sa zrelim notama šumskog voća i začinima. Bela vina su osvežavajuća, sa voćnim notama citrusa i breskve, uz dobru kiselost.

Šta obići u okolini?

Pored vinarija, posetioci mogu istražiti nacionalni park „Fruška gora“, prelepe pejzaže, manastire i staze za šetnju. Takođe, do Novog Sada, glavnog grada pokrajine Vojvodine, stiže se kratkom vožnjom i on nudi bogat kulturni i gastronomski doživljaj, pa spada u mesta koja su idealna za porodični vikend.

Vinske ture Šumadiji

Vinske ture u Srbiji

foto: unsplash.com

Ova regija, koja se prostire oko Kragujevca, takođe je poznata po svojim vinima. Vinarije nude posetiocima mogućnost da otkriju bogatstvo sorti kao što su morava, prokupac i šardone. Ture kroz vinograde, obilasci podruma i degustacije vina su popularne aktivnosti za posetioce.

Sorte vina

Šumadija je poznata po autohtonim sortama kao što su morava i prokupac, ali takođe se uzgajaju i međunarodne sorte poput merloa, kaberne sovinjona i šardonea.

Ukus vina

Vina iz Šumadije karakterišu punoća i bogatstvo, sa crvenim vinima koja imaju izražene voćne arome crvenog voća i začina, dok bela vina imaju osvežavajuću kiselost i voćne note.

Šta obići u okolini?

Pored vinskih tura po Šumadiji, posetioci mogu istražiti istorijske znamenitosti kao što su manastir Žiča, Kraljevska vinarija i Oplenac sa mauzolejom kralja Petra I Karađorđevića.

Toplički vinogradi

Vino

foto: unsplash.com

Toplički kraj u južnoj Srbiji takođe je dom brojnih vinarija koje proizvode visokokvalitetna vina, dok istovremeno možete uživati u prelepim pejzažima tog kraja.

Sorte vina

Toplički vinogradi poznati su po sortama kao što su tamjanika, prokupac i merlo, ali takođe uzgajaju i druge autohtone i međunarodne sorte.

Ukus vina

Vina iz Topličkih vinograda imaju karakterističan ukus, sa belim vinima koja često imaju cvetne i voćne note, dok crvena vina imaju bogatstvo voćnih aroma i začina.

Šta obićiu okolini?

Osim poseta vinarijama, posetioci mogu istražiti prirodne lepote topličkog kraja, posetiti manastir Prohor Pčinjski ili istražiti istorijske spomenike u okolini.

Zlatiborske vinske ture

Vinarija

foto: unsplash.com

Iako možda nije prva asocijacija na vinske ture, Zlatibor i okolna područja u zapadnoj Srbiji imaju sve više vinarija koje proizvode vrhunska vina. Posetioci mogu uživati u obilasku vinograda, degustaciji vina i upoznavanju lokalnih sorti.

Sorte vina

Zlatibor se polako razvija kao vinogradarska regija, uzgajajući sorte kao što su zlatarica, morava i merlo.

Ukus vina

Vina sa Zlatibora često imaju osvežavajuće kiseline, sa belim vinima koja su voćna i cvetna, dok crvena vina imaju mekane tanine i bogate voćne arome.

Šta obićiu okolini?

Pored obilaska vinarija, posetioci mogu uživati u prirodnim lepotama Zlatibora, posetiti etno sela, kao što je Sirogojno, ili istražiti tradicionalnu srpsku kuhinju u lokalnim restoranima.

Istočna Srbija, posebno regije kao što su Negotinska krajina, Rajac, Rečka i Rogljevo, takođe su poznate po svojim vinima i prelepim vinogradima. Evo detalja o vinskim turama i zanimljivostima ovih područja:

Negotinska krajna (vinska tura Rajac-Rečka-Rogljevo)

Negotinska krajina

foto: pixabay.com

Negotiska krajna poznata je po vinima i autohtonim sortama tamjanike, prokupca i bagrine. Osim što možete uživati u degustaciji vina, istočna Srbija obiluje prirodnim lepotama, a u blizini je i nezaobilazna planina Rtanj.

Sorte vina

Ova regija je poznata po svojim autohtonim sortama, kao što su tamjanika i prokupac, a zahvaljujući seriji Tajne vinove loze nadaleko je čuvena i sorta bagrine koja raste samo u ovom kraju. Takođe se uzgajaju i međunarodne sorte poput merloa, šardonea, kaberne sovinjona i sovinjon blanka, koje se često mešaju sa autohtonim sortama kako bi se dobili jedinstveni ukusi.

Ukus vina

Vina iz Negotinske krajine obično imaju intenzivne arome i složen ukus. Crvena vina imaju punoću i bogatstvo, sa izraženim voćnim aromama i začinima. Bela vina su sveža i voćna, sa prijatnom kiselinom, cvetnim i voćnim notama.

Tamjanika je posebno cenjena zbog slatkog ukusa koji ostaje u ustima nakon degustacije. Prokupcem dominiraju karakteristične voćne aromame i meki tanini.

Šta obići u okolini?

Pored obilaska vinarija, posetioci mogu istražiti Đerdapsku klisuru, posetiti obližnji Zaječar i Negotin, te istražiti njihovu istoriju i kulturu. Takođe možete obići Rajkovu pećinu ili se uputiti na izlet do manastira Bukovo koji se nalazi u blizini.

Ove regije nude različite vinske ture, uključujući obilaske vinograda, posete podrumima, degustacije vina i uparivanje hrane i vina. Bez obzira na to koju regiju odaberete, sigurno ćete uživati u otkrivanju bogatstva srpske vinogradarske tradicije, uz mogućnost istraživanja prelepih pejzaža, istorijskih znamenitosti i lokalne kulture.

Ostavite odgovor