Meksička kuhinja – tradicionalna meksička jela

Meksička kuhinja je jedna od najpopularnijih na svetu, a predstavlja miks originalnih specijaliteta starosedelaca i ukusa koje su doneli Španci. Prva asocijacija na tradicionalna meksička jela nam je čili. Meksikanci prosto obožavaju ljuto i u mnoga jela stavljaju male ljute paprike, zeleni ljuti sos (salsa verde) ili crveni ljuti sos (salsa roja). Kada ste u Meksiku i želite da naručite hranu koja nije ljuta, naglasite to! Pored ljutih ukusa, Meksikanci obožavaju limetu i avokado, pa ih kombinuju u mnogim receptima. Osnovne sirovine u pripremi jela iz tradicionalne meksičke kuhinje dobijaju se mlevenjem zrna kukuruza (na primer takosi). Zbog bogatstva ukusa, meksička kuhinja nalazi se na listi Uneskove svetske kulturne baštine. Dostupna je u mnogim delovima sveta, pa i u Srbiji. Zato ćemo vam predstaviti neka tradicionalna meksička jela koja možete spremiti i u svojoj kuhinji.

Gvakamole – Guacamole

Meksička kuhinja - gvakamole

foto: pixabay.com

Ako se nekad pitate na koji način možete jesti avokado, osim u smutiju i sendviču, potražite recept za gvakamole. Možda vam neće ispasti savršene kao meksičke, ali najveći problem je u izboru avokada. Ne sme biti tvrd i zelen, a ni previse mekan i prezreo. Meksikanci nemaju taj problem, jer je to podneblje na kome raste ovo voće. Gvakamole se služe uz naćose kao meze i odlično se uklapaju sa tekilom.

Osim avokada, za gvakamole vam je potrebno malo maslinovog ulja, sitno naseckanog paradajza, belog luka i soka od limete ili limuna. Ako volite ljuto, dodajte naravno čili.

Takosi – Tacos

Meksička kuhinja - takos

foto: pixabay.com

Takosi se prave od kukuruznog brašna i pune se usitnjenim sveže grilovanim goveđim mesom. Dodaje se sitno seckan crni luk, cedi limeta i sve to preliva salsom. Postoje i vege takosi, koji se umesto mesa pune povrćem. Na ulicama Meksiko Sitija sve miriše na takose i oni su omiljena brza hrana kako lokalcima tako i turistima.

Kako da vaš dom zamiriše na meksičku kuhinju? Tortilju isecite na manje krugove i sušite u rerni preko žice kako bi zadržale oblik. Za to vreme sitno isecite luk i čili papričicu i prodinstajte. Dodajte mleveno meso i nastavite sa dinstanjem dok ne ispari višak tečnosti. Paradajz isecite na kockice i dodajte u meso. Začinite po ukusu, dodajte pasulj i ostavite da se krčka još desetak minuta. Tortilje punite nadevom i dodajte sos koji najviše volite.

Astečka supa – Sopa Azteca

Traicionalna meksička jela - astečka supa

foto: pixabay.com

Sopa Azteca je tradicionalna meksička supa koja se priprema od svežeg voća i povrća (avokado, paradajz, kukuruz i čili). U nju se dodaje tortilja i može se preliti sokom od limete. Meksička kuhinja se ne može zamisliti bez ove supe. Kako bismo vam približili ukuse Meksika, pročitajte recept za ovu supu sa tortiljama.

Kada propržite dve glavice crnog luka i ubacite jedan čen belog, dodajte 5 većih paradajza i pola litra pasiranog paradajza. Sve to kuvati oko desetak minuta. Zatim dodati 1 litar pileće supe, čili po ukusu, so i biber. Još petaestak minuta kuvati. Kada servirate, na dno tanjira stavljate komadiće tortilje, prelijete supom i dodate kukuruz, avokado i feta sir.

Kesadilja – Quesadilla

Meksička kuhinja - kesadilja

foto: pixabay.com

Kesadilja je još jedan način kako možete iskoristiti tortilje u meksičkoj kuhinji. Kada se tortilja napuni, preseče napola, a onda te polovine na trougliće, dobijaju se slatke kesadilje. Iako je dobila ime po siru (queso), možete je puniti mesom, tofu sirom, pečurkama ili nekim drugim povrćem. Tradicionalno se koristi kukuruzna tortilja, ali van Meksika su zastupljenije tortilje od belog brašna. Kesadilje su danas prilagođene različitim stilovima. Meksikanci  ih jedu za doručak i pune jajima, sirom i slaninom. U SAD-u se poslužuju kao predjelo, a uveli su i varijaciju sa pica punjenjem. Ta kesadilja poznata je kao picadilja (pizzadilla). Neretko se mogu naći i slatke kesadilje, punjene kremom, karamelom ili voćem.

Slatka meksička kuhinja uz pirinač sa mlekom – Arroz con leche i peciva – Conchas

Meksička kuhinja - pirinač sa mlekom

foto: pexels.com

Još su Maje i Asteci uživali u ukusima tople čokolade. Tradicija se zadržala pa je meksička kuhinja i danas puna slatkiša. Jedan od omiljenih starih recepata je pirinač sa mlekom, nešto slično našem sutlijašu. Iz tog razloga nećemo posebno pisati recept. Peciva u obliku školjke poznata kao Conchas prelepo mirišu u meksičkim domovima. Ako biste da tako bude i u vašem, sledite uputstva u receptu.

Testo pripremite tako što ćete u jednoj posudi pomešati sledeće sastojke: 360 ml kukuruznog brašna, 600 ml belog brašna, 2 supene kašike suvog kvasca, 1 kašičicu soli, 80 ml smeđeg šećera, 1 jaje, 50 grama maslaca (otopljenog na sobnoj temperaturi), 1 kašičicu cimeta i 240 ml tople vode. Mesite rukom dok smesa ne bude čvrsta, a onda ćete je staviti da odstoji na toplom mestu oko 1 sat. Dok čekate, napravite gornji sloj za pecivo. Pomešajte 115 g maslaca, 120 g šećera u prahu i 240 g belog brašna. Mešajte dok smesa ne bude glatka. Podelite je na 4 jednaka dela. U svaki deo ubacite različit začin kako biste dobili 4 različite boje: kurkumu, kakao, zeleni čaj i mleveni čili. U svaki smesu dodajte po jednu kašičicu.

Kukuruzno testo podelite na 16 delova i napravite kuglice. Obojeno testo spljoštite između dlanova što tanje i njime prekrijte kukurzuno testo. Nožem napravite rezove kako bi peciva ličila na školjke. Ostavite ih da odstoje još pola sata i nakon toga ih ubacite u zagrejanu rernu. Pecite oko 20 minuta na 200 stepeni.

Originalna meksička kuhinja tokom vremena doživela je brojne izmene. Iako tradicionalna meksička jela nisu masna, razvoj restorana brze hrane im je dodao taj epitet. Zato budite kreativni i slobodno dodajte svoj pečat tradicionalnim meksičkim jelima.

Ostavite odgovor