Utisci posle putovanja su prava draž svakog letovanja koje se čini još lepšim ukoliko sve protekne bez ikakvih problema, posebna je bitno da nas na putovanju zaobidju zdravstveni problemi. Ipak, nezgode prouzrokovane putničkim bolestima retko zaobilaze putnike na letovanjima. Često se priče o zdravstvenim tegobama posle pretvore u prave male anegdote, mada brigu o zdravlju na putovanju ne treba tako olako da shvatamo i preventivno treba dobro da se pripremimo. Na put van zemlje se ne kreće bez putnog zdravstvenog osiguranja, namenskog probiotika za tegobe na putovanjima koje nudi veliki izbor probiotika, sredstvo za rehidrataciju, lek za skidanje temperature, lek protiv bolova, lek protiv alergije i antibakterijski gel.
Ne krećite na put bez polise putnog zdravstvenog osiguranja
Svako putovanje predstavlja ozbiljan psihičko-fizički izazov za organizam. Izloženost celodnevnim aktivnostima je zahtevnija od ustaljenog rutinskog ritma koji organizam prati kada smo kod kuće. Na putovanjima se i ishrana menja na uštrb ustaljenog jelovnika na koji smo navikli organizam. Ukoliko ta izloženost drugačijem režimu ishrane i aktivnosti potraje duže od dve nedelje, lako ćemo postati podložni manje ili više opasnim bolestima po zdravlje. Neophodno je da na prve simptome reagujemo onako kako bismo reagovali kada smo kod kuće i da se obratimo lekaru. Što više odlažemo odlazak lekaru, veća je verovatnoća da se problem iskomplikuje. Zbog tog odlaska lekaru važno je da se zdravlje na putovanju osigura polisom putno zdravstvenog osiguranja. Troškovi lečenja u inostrantsvu, naknada za lečenje, ukoliko nemate polisu, kod neke ozbiljnije povrede ili bolesti može da košta više nego aranžman za letovanje. Polisa putnog osiguranja pokriva troškove lečenja, lekova i ortopedskih pomagala. Zahvaljujući osiguranju na putovanju ste pokriveni i ako dodje do povrede zuba ili vilice, iznenadne hospitalizacije ili operacije. Sve ovo ukazuje da je osiguranje zdravlja na putovanju i te kako isplativo i neophodno.
Sprečite stomačne tegobe – najčešću putničku boljku
Stomačne tegobe prouzrokovane putničkom dijarejom često prate najmladje putnike, mada, ne zaobilaze ni starije. Obično se javljaju prvih dana odmora, često to nije pravilo, mogu da se jave i po povratku kući. Kako bi se sprečila pojava putničke dijareje preporuka je da se tokom odmora koristi flaširana, bakteriološki ispravna voda za piće. Na visokim letnjim temperaturama posebno treba paziti na kvalitet i ispravnost mlečnih proizvoda i koristiti isključivo termički obradjenu hranu, osim svežeg voća koje je bolje ljuštiti a ne samo prati. Odlična preventiva je da se dve nedelje pre putovanja uključi probiotik koji će pripremiti crevnu floru za izazove putovanja. U našim apotekama postoji veliki izbor probiotika, treba se odlučiti za onaj za koji postoje klinički dokazi da smanjuje rezik od stomačnih tegoba tokom putovanja. U svim svetskim vodičima i preporukama za sprečavanje putničke dijareje nalazi se jedna probiotska gljvica – Saccharomyces boulardii. Iako postoji veliki izbor probiotika, treba potražiti baš onaj koji sadrži ovu probiotsku gljivicu. Ukoliko dodje do dijareje na putovanju, pa čak iz stanja sa blažim simptomima dodje do tegoba jačeg intenziteta, uz probiotik mora da se uključi elektrolitni rastvor da ne dodje do dehidratacije.
Zaštita od alergijske reakcije na sunce
Jedna od najvećih opasnosi po zdravlje tokom letovanja je alergijska reakcija na sunce. Alergija na sunce je reakcija imunološkog sistema na sunčevu svetlost. Najčešće se ispoljava u obliku crvenog osipa koji svrbi. Crvenilo se pojavljuje dan-dva nakon boravka na suncu i zahvata donji deo ruku ili grudi. Ovakvoj reakciji na sunčevu svetlost podložnije su osobe svetlije puti. Ukoliko se koža na kojoj se javila alergijska reakcija i dalje izlaže suncu, simptomi mogu biti ozbiljni do povišene temperature i groznice. Alergijska reakcija na sunce može se preventivno sprečiti umerenim izlaganjem suncu u vreme kada nije jakog intenziteta, nošenjem odeće koja štiti od sunca i preparatima koji imaju moć visoke zaštite od sunca. Ukoliko do reakcije dodje obavezno se treba sklanjati sa sunca i uključiti lek protiv alergije koji će ublažiti, a onda i eliminisati simptome.
Uvek imajte pri ruci analgetik i lek za temperaturu
Na putovanjima je neophodno da se pri ruci ima analgetik čak iako se ne koristi često kod kuće. Iskustva putnika govore da su na putovanjima vrlo česti bolovi koji po intenzitetu čak i nadjačaju one koji se javljaju kod kuće posebno ako je o zubobolji reč. Bolje je da pri ruci imate analgetik nego da ne možete da se snadjete i odete do apoteke koja često ne bude blizu ili je čak nema ukoliko je reč o nekom malom turističkom selu kakvih ima u Grčkoj. Zbog jakog sunca i iscrpljenosti organizma ne znate kada može da oslabi i da ga savlada temperatura. Lek za temperaturu je jedan od lekova koji obavezno treba da se nadje u priručnoj apoteci na putovanju.